A felhám feladatai - Fényvédelem

A bőr legfontosabb feladat a belső szervek védelme. Annak elválasztása a külvilágtól, illetve azzal szoros kapcsolat ápolása.  

Mechanikai védelem a sérülések ellen. A sejtek szorosan egymáshoz tapadása több rétegen keresztül, annak egyhelyben maradása, nem mozdul el kisebb beavatkozásra, legfeljebb lehorzsolódik, megsérül, de akkor beindul a sebgyógyulás folyamata.  

Kémiai védelem: a szaru vagy keratin egy igen ellenálló fehérje, egy darabig a savat és lúgot is jól bírja, segít ebben a mirigyek váladéka a leváló szaruréteg, és a mikrobák tömege. 

Ehhez sorolható a zsírréteg, mely szintén a vízállóságot és oldhatatlanságot biztosítja. Lúgos mosakodók előbb utóbb kioldják ezen zsírréteget és oda a védelem. 

Az immunvédelem része, hogy ne tudjon támadni olyan kórokozó, mely csak átmenetileg tartózkodik testünkön, ha bejut, riasztja a szervezetünk egész immun hadseregét. 

A fényvédelmet sokszor összekeverik a napozással, napvédelemmel. Sokan úgy gondolják, csak akkor kell védeni bőrünket, ha kifekszünk a napra. Elfelejtik, hogy akkor is süt a nap, ha dolgozni, bevásárolni megyünk, ha a szabadban játszunk, dolgozunk. Tehát nem mindegy, milyen a bőrünk fényterhelése, és a másik oldalról ennek védelmére milyen anyagokat örököltünk.  A bőrtípusunktól függően más a fényfeldolgozó kapacitásunk. Nyilván a szőkék, fehér bőrrel, kék szemmel rendelkezők kevesebb fényt tudnak károsodás nélkül feldolgozni, mint akinek barna szeme, barna bőre, barna haja van. Más típusú pigmentje van ezeknek az embereknek. 

 

A fény komoly energiával rendelkezik. Nagyon jól jön minden nap egy kis fényenergia, hisz mindenki érzi ezt saját bőrén, egy hosszú napfénymentes időszak után alig várjuk az első napsütést, jó a lelkünknek és jó a bőrünknek is.  

A fényenergiából biológiai energia lesz, mely a sejtműködésre is pozitív hatással bír. Nyáron gyorsabban nő a hajunk, a körmünk, gyorsabb az anyagcserénk, mint télen.  

Persze mindezt csak mértékkel, mert a sok fényenergia is többletet okoz, melyet nem tudunk elraktározni, szabad oxigéngyökök keletkeznek, melyek, ha szabadon maradnak, nincs megfelelő antioxidáns a közelben, szabadon hasogatják szét a sejteket, teszik tönkre a sejt működését. Több hiba keletkezhet szervezetünkben és elsősorban bőrünkben is.   

Kialakulnak a fehér vagy barna foltok a bőrön. Ezek utalnak a melanocyták vagy pigment termelő sejtek munkájában történő hibára. Ugyanis a pigment elosztás szabályozása sérül. Nem tudja egyenletesen eloszlatni a pigmentet a környezetében lévő hámsejtekben. Ha éveken át többlet energiával bombázzuk a testünket, bizonyos betegségekkel, rosszindulatú tumorok kialakulásával kell számolnunk. Számos fényvédelmi lehetőséget is próbál bevetni a bőr, pl. kialakulnak a nap szemölcsök. Ezek a megvastagodott szarurétegek bizonyos csoportosulása az idős embereken. A szoláriumba járóknál és sokat napozóknál már fiatalabb korban is megjelenthetnek. Magyarázat: Nem elég a pigmentvédelem a bőrben, hogy csökkentse a napterhelést, segítenünk kell a fényvédők alkalmazásával. 

 

Fényvédők alkalmazása

Újszülött, kisgyermekkor 

Megszületés után, csak lassan, fokozatosan terheljük fénnyel a kisbabát. Gondoljunk csak bele 9 hónap sötétség után kikerül a fényre. Ehhez is, mint a többi külső tényezőhöz alkalmazkodnia kell. A javaslat, hogy ezt fokozatosan tegyük. Fejletlen a bőre, magas a víztartalma, könnyen megsérülhet, gyakrabban alakulhat ki ekcéma, bőrfertőzés, felhólyagosodás és bőrégés is.   

Tanács: Ne vigye ki fényre 3 hétig, később is csak árnyékban legyen.  Ne tegyük ki tűző napnak. Ezt egészen 3 éves koráig kellene betartani. A csecsemőket és kisgyermekeket árnyékban is olyan ruházatba kell felöltöztetni, ami óvja őket a nap káros sugaraitól. Lenge öltözetben, kis sapkával (mely árnyékolja az arcot, fület, nyakat is), fényvédővel bekenve tegyük ezt.  A babakocsin napernyő, árnyékoló legyen mindig kéznél, hogy ne érje a kicsiket közvetlen napsugárzás.  

 

Gyermekkor, felnőttkor 

Gyermekkorban viszonylag gyorsan lebarnulnak a gyermekek, de a fényterhelést elraktározza a szervezet. Azt szoktuk mondani, hogy a bőr nem felejt.  Jó is, hogy sokat vannak levegőn. Hányszor tapasztalom fiatal gyermekeken focira, úszó vagy vízilabda edzésre járóknál, hogy a meccsek időpontja délben van! Hányan használnak ilyenkor fényvédőt? Rengeteg fényterhelés éri ilyenkor ezeket a gyermekeket, sapka szemüveg és fényvédők nélkül.  Pedig ma már vannak víz alapú spray-k, melyek mellett kényelmesen lehet akár megerőltető sportot űzni. Emellett jó lenne a meccsek időpontját ne a déli órákra, hanem korábbra vagy későbbre tenni.   

 

Felnőttkor 

Sokan még a mai napig is úgy gondolják, hogy csak akkor kell fényvédőt használni, ha kifekszünk a napra. Pedig jobban tennénk, ha minden évszakban a fénynek kitett területeket rendszeresen kennénk fényvédővel.  Különösen fontos ez a melegebb tavaszi napnál. Leégéssel leggyakrabban május június hónapban találkozunk. 

  

Fényártalom bőrtünetei

Ha leég a bőr, gyakran sok hiba kerül a működésébe.  Ha panaszt nem okoz, nem is fordítunk figyelmet rá, és később, akár évek múlva jelentkeznek a bőröregedés jelei. Ezekkel is sokan megkeresnek. Ráncosodás, fekete, fehér foltok, elszarusodási zavarok, dorozmás, hámló kipirosodó bőr, olykor már a nem gyógyuló sebek időszakában jönnek.  Ezek lehetnek bőrtumorok, vagy azt megelőző állapotok is akár.  

A fenti tünetek megelőzése miatt javasoljuk a rendszeres fényvédelemet arcunkon, kézhát, dekoltázs területén. Férfiaknál fejbőr védelme (sapka, kalap) különösen kopasz, vagy nagyon rövid haj esetén.  

 

Szolárium, Kék fény

A szolárium jó esetben tömény UVA sugárzás, a teljes fényspektrum láthatatlan része. Emellett a látható fénynek az UVA hoz legközelebb eső része a kék fény (HEV light=High Energy Visible light)  külön említést érdemel, csak úgy, mint a látható fény másik végén lévő infravörös sugárzás, mely a meleget adja.  

Tehát ha szoláriumba vagyunk, akkor csak az UVA sugárzás ér, ha szabad levegőn, akkor a teljes fényspektrum. Mivel a fénysugárzás minden részének van biológiai hatása, nem mindegy mennyi ér bennünket az adott pillanatban és az egész életünk során összegezve.  

Javasoljuk egy életen át a fényvédők alkalmazását, de a szoláriumban nem használjuk ezeket. 

Itt még sokszorosan felerősítve kapjuk az UVA terhelést. Azaz egy adott bőrterületen, egy adott időpontban fókuszálva nagyobb energiával juttatja be a szolárium cső a sugármennyiséget. 

Több kérdés is felmerül bennem: 

Hogy történik a kezelés? Van-e bőrtípus megállapítás, a sugárzás idejét a bőr adottságaihoz alkalmazkodva mérik vagy mindenkit egy kalap alá vesznek?  Van bőrtípus szűrés?  Van energiamérés? Nem tudom, mert soha nem voltam szoláriumban.  

A RTG sugárnak kitett dolgozóknál van doziméter, mely méri az adott dolgozó sugárterhelését. Természetesen ezt kellene használni a szoláriumban is. Vagy nem kell szolárium? Azt látjuk, hogy erre is rá lehet kattanni, mint a kábítószerre. Sok embert nem lehet lebeszélni róla, lehet azért, mert nem tudják, hogy idő előtt fognak megöregedni, és egy csomó bőrbetegség lehetősége is ott lebeg a fejük felett.  

Természetesen nem lehet összehasonlítani a RTG sugárzással, mert az halálos is lehet, sokkal nagyobb az energiája, de sok kicsi sokra megy alapon a szolárium is összeadódva okozza a bajt.   

Fontos tudni, hogy a látható fény egy része a KÉK FÉNY is (HEV=magas energiatartományú látható fény), mely egyébként kisebb energiával rendelkezik, mint az UVA sugárzás, 60-80 éves kor körül ez okozza a makula degenerációt, vagy csővakságot (látóideg elhalása).  

Mivel a látóideg elhalását is okozhatja ez a sugárzás, emiatt a szemüveg lencsére is ajánlani szoktak kék fény kontrollt az UV védelem mellett. Ez a fény jön a LED lámpából, LED képernyőről (TV, számítógép, telefon), mely egyre nagyobb lett az évek során. 

Emiatt olyan újabb fényvédőket tanácsos alkalmazni, melyek ezeket a fényspektrumokat is lefogják és az elérhető maximális fényvédelmet nyújtják.