Anyajegyek

Mit tegyek, ha megsérül, vagy megváltozik az anyajegyem? 

 

Rengeteg páciens keres meg a fent leírt kérdéssel. Nagyon sok elváltozás lehet a testünk bőrén, arcon, de végtagokon, sőt a hajas fejbőrön is.  Az életkorral ezek az elváltozások többnyire szaporodnak. Legtöbbször ezeket az idővel jövő növedékeket is anyajegynek nevezik a betegek.  

Az anyajegyek az embrionális fejlődés során zavart szenvedő sejtek, melyek módosulva fejlődnek ki. Egy helyen több sejt alkotta folt/növedék formájában a születés után lesz látható, de legfeljebb a pubertás korig jelennek meg.   

Ephelis vagy szeplő 

Ez is csoportosítható az anyajegyek köré, mert ez nem más, mint egy foltszerű pigmenthalom a bőrben. A szeplő azonban kialakulhat az évek során is, akkor öregkori szeplőnek hívjuk, mert a fénybesugárzás mennyisége, erőssége provokálja megjelenését.   

A fehér bőrű, szőke hajú, kékszemű pácienseknél gyakrabban alakul ki.   

A bőrben 27 különféle sejt van, ezen mindegyikéből kiindulhat, fejlődhet anyajegy. Ezek közül is a legjobban ellenőrzött, a fekete naevus sejtekkel tömörült növedék, mely lehet szabálytalan alakú, színű, és még időben is változhat. Ha változnak, érdemes kimetszeni a növedékeket. 

A naevus sejt módosult pigmenttermelő sejt. 

 

A fentieket átolvasva nem mindegy, milyen sejttípusból alakul ki a megsérült növedék. Ennek a megítéléséhez, jó lenne látni még sérülés előtt a növedéket.  Bevérezve, félig leesve nem lehet megállapítani pontosan milyen sejtek is alkotják a sérült növedéket.   

Ehhez ad segítséget a videodermatoszkóp, mellyel az évek során nyomon követhetjük bőrünk elváltozásait, és annak időbeli térbeli alaki változását.  

Az anyajegyek tekintetében különösen nagy segítség.  

Ha nincs a sérülés előtt kép az adott növedékről, akkor ’csak az elmondottakra támaszkodva’ nem elég diagnózist, terápiát beállítani. Ha félig levált növedékről van szó, azonnal meg kell állítani a vérzést, vagy a roncsolt részt el is lehet távolítani, adott esetben azonnali kimetszést végezni, ha lehetséges. 

Ha a sérülés kis mértékű, ez esetben elég akkor bőrgyógyászhoz menni, ha a bevérzés felszívódik, vagy a kisebb seb meggyógyul. A sebgyógyulás ideje 7-10 nap. Ez idő alatt nem történik semmilyen rosszindulatú elváltozás. Viszont, ha sérülés után nem mutatjuk meg az anyajegyet, illetve nem járunk évente anyajegy ellenőrzésre, bármikor elindulhat egy változás rossz irányba. Ekkor érdemes minél előbb beavatkozni, mert melanóma esetében akkor nagyobb a teljes gyógyulás esélye, ha időben kimetszik azt a bőrből. 

Melanóma: a legrosszabb indulatú daganat, mely a pigmenttermelő sejt, vagy a naevus sejt túlburjánzása. Sajnos nagyon kiszámíthatatlan e daganat viselkedése, emiatt ennek megelőzése, kiszűrése a cél az éves anyajegy vizsgálatokkal.