Az atópiás hajlam önmagában nem betegség, de megnyilvánulhat bizonyos betegségek formájában. A bőr tünetek már kisgyermekkorban jelentkeznek, az atópiás dermatitis leginkább a 2-5 éves korosztály betegsége. Csecsemőknél az atópiás dermatitisz leggyakrabban az arcon, a fejbőrön jelenik meg. Gyermekeken és felnőtteken elsősorban könyök, térdhajlat és nyak területére, valamint a comb belső felszínére lokalizálódnak a tünetek. Az atópia tulajdonképpen az ekzémák csoportjába sorolható. Enyhébb variánsa, de a hatékony kezelés és a megfelelő bőrápolás jelentős mértékben képes enyhíteni a kellemetlenségeket.
Genetikusan öröklődő, környezeti hatások által provokált, változatos formában jelentkező megbetegedés. Nemcsak a bőrben, de nyálkahártyán is kimutatható, így egyes légúti betegségek (asztma) kialakulásáért is felelős. Az atópiás dermatitiszt a bőr asztmájaként is szokták emlegetni. Sokszor társul hozzá allergia, ezért speciális teszt elvégzése szükséges.
Az atópiás dermatitis olyan bőrbetegség, mely megosztja az orvostársadalmat. A gyermeket kezeli gyermekorvos, bőrgyógyász, allergológus, esetleg tüdőgyógyász. Emiatt a gyerekek és szüleik is frusztráltak lehetnek a bizonytalanság és a sokféle diagnózis miatt. Az étel allergiás teszteket néha feleslegesen végzik, mert fals pozitív eredményeket adhatnak.
Atópia tünetei:
- a bőr vékonyabb és száraz;
- viszketés;
- száraz hámlás, bőrvörösség;
- hólyagos, dorozmás bőr;
- megvastagodott, kivakart bőrredők;
- mindig visszatérő bőrtünetek;
A bőrszárazság és az atópia között az a különbség, hogy az atópiánál vannak bizonyos kritériumok, melyek a diagnózist felállítják.
Tanácsok:
- kerüljük a túlöltöztetést;
- kerüljük a gyapjú és műszálas ruházatot;
- puha, pamut ruházat viselése javasolt;
- vágjuk rövidre a körmöket;
- a lakás levegőjének párásítása fűtési szezonban, és az atkamentesítés kedvezően befolyásolhatja a betegség lefolyását;
- habzó fürdők nélküli zuhanyzás javasolt, kerüljük az áztató fürdőket;
- speciális mosakodószerek használata javasolt.