Szemölcsöket és rosszindulatú tumorokat is okozó vírus. Manapság több mint 130 fajtája ismert.
Leggyakoribb a nemi úton terjedő kórokozó, emellett egyéb módon is fertőzhet. Mindenképp szoros testi kontaktus kell a terjedéséhez, de például a fürdőszobaszőnyegen a hámsejtekkel együtt 24h-ig fertőzőképes. Hám- nyálkahártya sérülés segíti a bejutását a hámsejtekbe. Vérbe sohasem kerül, ezért nyálkahártya törlettel mutatható ki a vírus DNS.
A HPV-ről tudjuk, hogy méhnyakrákot okoz, és az is biztos, hogy köze van egyéb rákok keletkezéséhez, mint például tüdőrák, gégerák, gyomorrák, bélrákok, végbélrák. Emiatt évenkénti HPV szűrés rákmegelőző lehet. Érdemes a nemi szervek, a végbél és a szájnyálkahártya törletből mintát küldenünk a vizsgálatot végző laboratóriumnak. Fontos hogy a szexuális partnereket együtt szűrjük, mert ha az egyik negatív, de a másik pozitív, akkor mindaddig veszélyben van a partner, míg a HPV fertőzöttség fennáll. 5-8 évig jelen kell lennie a vírusnak, hogy abból rák alakuljon ki. Tehát HPV szűrés mellett rákszűrésre is kell járnia a páciensnek évente.
A HPV ellen nincsen szer. Csak a saját immunrendszerünk felkészítése az, ami segít eltüntetni a testünkről, nyálkahártyáinkról a HPV-t. Ez nem olyan, mint a herpesz vírus, amely bekerül a szervezetbe és örökre ott marad. Tehát ettől meg tudunk szabadulni, hogyha felépítjük a hám szerkezetét és immunrendszerünk védelmét megerősítjük.
HPV okozta szemölcsök
Számos formában látható HPV eredetű szemölcs:
- futószemölcs az arcon, karokon;
- közönséges szemölcs, mely karfiolszerű kiemelkedő;
- talpi szemölcs, melynek legrosszabb fajtája a mozaikszemölcs;
- nemi szemölcsök, melynél a szexuális partnereket közösen kell kezelni.
Fontos, hogy a futószemölcsöt és a mozaikszemölcsöt nem szabad műtétileg eltávolítani, mert nemhogy visszanő, de egyre nagyobb is lesz. Otthon sem szabad kaparni, masszírozni, reszelni, vágni, ettől növekedési ingert kap és egyre hatalmasabbra nő.
Ki kérjen HPV tesztet?
Mindenki, akinek:
- már volt szexuális kapcsolata;
- 3-nál több partnere volt fél éven belül;
- húgyúti vagy nemi szervi betegsége van;
- vírusos szemölcse van, akinek a családjában van hasonló;
- rákmegelőzésként mindenki.
HPV - Védőoltás
Két fajta védőoltás létezik, mellyel megelőzhető a méhnyakrák.
Az egyik 4 HPV 2 HR (16,18) 2LR (6,11) fajta ellen véd a másik 2 HR (16,18) ellen.
A védőoltásokat nők esetében 13-45 éves korig adható. Férfiak esetében 9-25 éves korig ajánlják. Biztosan csak akkor véd a méhnyakrák ellen, ha előtte a HPV teszt negatív, de vizsgálatok azt bizonyítják, hogy aki védőoltást kap, annak könnyebben eltűnik a HPV a bőréről és a nyálkahártyájáról. A védőoltást féléven beül 3 oltásban kell beadni 0-2-6 havi oltás. Az oltások ára 30.000 Ft/alkalom.
További tanácsok HPV pozítiv egyéneknek:
A HPV pozitív eredmény is 3 fajta lehet: LR - vagyis alacsony rizikójú, HR -vagyis magas rizikójú fertőzöttség, és lehet NA - amit még nem tudunk, milyen rizikójú a fertőzés. Minden esetben az az első tanács, hogy végeztesse el a vizsgálatot a szexuális partner/partnerek is.
Ha mindannyian pozitívak, a következők a tanácsaim:
- ritkábban történjen partnercsere (minden 3. partnerváltásban ott van HPV fertőzés lehetősége - világon minden 3. ember különösen a 15-25 éves korosztályban fertőzőtt);
- hagyja abba a dohányzást (a dohányzás 8-szoros rizikó a rák kialakulásában);
- fogamzásgátlás, terhesség, szoptatás elősegiti a HPV fertőzés elhúzodását;
- ne szedjen feleslegesen antibiotikumot (jelentősen csökkenti az immunrendszer ellenállását);
- ne szoláriumozzon, hiszen a szolárium jelentős mértékben csökkenti a bőr immunsejtjeinek az élettartamát, illetve jelenlétét;
- ha bármilyen alsó húgyúti, nemi infekciója van, kezeltesse (lehetőleg bőr-és nemigyógyásszal);
- ha szemölcsei vannak, rendszeresen járjon bőrgyógyászhoz, mert vannak olyan kezelések, mellyel ugyan lassan, de el lehet tüntetni azokat (nem a műtét vagy a fagyasztás az első ellátás);
- ha a nőknél a HPV pozitív, de a rákszűrés eredménye negatív, azaz a méhszájon vagy cervixen még nem alakultak ki a rákmegelőző sejtek, tennivalót nem igényel. 5-8 évig jelen kell lennie a vírusnak, hogy abból rák alakuljon ki. Tehát HPV szűrés mellett rákszűrésre is kell járnia a páciensnek évente;
- kérjen védőoltást a HPV ellen, hiszen a vizsgálatok azt bizonyítják, hogy aki védőoltást kap, annak könnyebben eltűnik a HPV a bőréről és a nyálkahártyájáról.