A hajgyógyászat a bőrgyógyászat része, hiszen a haj ugyanaz a szerkezet, mint a bőr és a köröm. Tehát a köröm és a haj a bőrnek a függelék szerve. Ugyanolyan betegségek lehetnek rajtuk, mint a bőrön. A belső betegségek ugyanúgy megnyilvánulhatnak a köröm-, ill. hajtünetekben. Ezért a hajgyógyászat egy nagyon széles körű tudomány. Nem csak a haj, hanem az egész ember vizsgálatából áll.
Hajhullás okai
A hajváltás időszaka változhat bizonyos élettani állapotokban, mint szülés után, vagy szoptatás alatt, hormonális betegségekben, egyéb betegségekben és bizonyos gyógyszerek szedése esetén is. Fontos a megfelelően kiválasztott sampon használata, illetve a helyes hajmosási szokásokkialakítása.
Ha észrevehető a hajváltás és 3 hónapon túl fennáll, hajhullásról beszélünk.
A hajhullásnak számos oka van:
Legfontosabb mindig az oki kutatás. A haj minőségét (ha régebb óta hullik a haj, akkor annak minősége is változik) is gyógyítani kell, nem csak a hajhullás okát. Tehát komplex gyógyítást kell végeznünk, külső és belső okokat egyaránt feltárni. Az új haj mennyisége és minőségi változása nem egyik napról a másikra történik, hanem hosszú hónapok során alakul ki. 3 havonta felül kell vizsgálni, hogy megfelelő-e a kezelés, kivizsgálások megtörténtek-e, megtaláltuk-e az okot. Leggyakrabban (pláne nőknél) a vas hiány okozza az irreverzibilis, azaz vissza nem fordítható hajritkulást, illetve hajhullást.
A genetikai hajhullásra is van már megoldás, vagyis vannak olyan genetikai vizsgálatok, melyek ugyan nem olcsóak, de meg lehet mondani, hogy például egy hormonális kezeléssel tudunk-e előre lépést biztosítani. Tulajdonképpen a genetikai vizsgálat erre ad választ, hogy bekövetkezik a hajhullás vagy sem, tehát hogy örökölte-e ezeket a géneket. És ha igen, érdemes-e hormonálisan kezelni.
A hajhullásnál két dolgot kell elkülöníteni, hogy természetes hajváltásról van-e szó, vagy kóros hajhullásról. Ezt szakértő vizsgálattal, pácienssel történő elbeszélgetéssel meg lehet állapítani. Nagyon egyszerű tesztek vannak, rákérdezések, kikérdezések, és pillanatok alatt el lehet dönteni, hogy miről van szó. A természetes hajváltás 3-4 hónap alatt megszűnik. Míg a kóros hajhullás azért tovább tart, ha az okát nem találjuk meg.
A hajszálak élettartama genetikailag meghatározott. Férfiak esetében 2-6 év, míg nőknél 2-12 év. Így ha ez az idő letelik, a haj növekedése leáll, ez a katagén fázis. Majd 4 hónap alatt elhagyja a hajtüszőt ez a telogén fázis. Amíg növekedik, az az anagén fázis. Az anagén fázis hossza meghatározza a hajzat hosszát is.
Zsírosodás, Korpásodás
A haj zsírosodása és a korpás fejbőr is sok kellemetlenséget okozhat. A haj zsírosodással nagyon nehezen tudunk mit kezdeni. Ez leggyakrabban a hajas fejbőr ápolásának problémájával függ össze, de lehet belső oka is, amikor hormonális változás, vagy egyéb probléma lép fel. Itt is belső vizsgálatokkal együtt kell a külső vizsgálatot elvégezni. A terápiát is úgy kell kialakítani, hogy megszüntessük a kiváltó okokat és módosítsuk a hajápolást, hajápoló szereket.
A korpásodás és a fejbőr viszketés a népesség nagy részét érintik. A korpásodás nem egy olyan betegség, aminek oka van és meggyógyítjuk. Legtöbbször genetikai oka van, pontosabban az elszarusodás, ezért vissza-vissza térő jelenség. Elsősorban a fejbőrön, de arcon, mellkason is kialakulhat. A korpa tulajdonképpen kóros szarufelrakódás, mely kipirosodással, viszketéssel járhat. Faggyú ekcéma vagy seborrhoea néven ismert, mivel módosult faggyúelválasztással járhat.
Helyesen kiválasztott samponnal (esetleg gombaölő sampon) és a provokáló tényezők kiiktatásával enyhíteni lehet a tüneteket, de mivel ez genetikailag öröklődik, így az alapproblémát nem szüntetjük meg vele. Provokáló tényezők lehetnek: izzadás, gyakori hajmosás, erősen habzó samponok, táplálkozás, napégés.