Vírusos szemölcsök
A szemölcs olyan bőrkinövés, bőrelváltozás, mely legtöbbször a kéz és a talp felszínén fordul elő. Önmagukban vagy csoportosan is megjelenhetnek, formájuk, méretük különböző lehet. Fontos a szakorvosi vizsgálat, mert a szemölcsöket gyakran összetévesztik más eredetű kinövésekkel, bőrelváltozásokkal.
Elsősorban a Human Papilloma Virus (HPV) fertőzés eredményeként alakulnak ki. Vírusos eredete miatt könnyen továbbterjed a bőrön, ezért piszkálni, vakarni nem szabad. A bőrön lévő apró sérülések, a nedves környezet és a gyengébb immunrendszer mind segíti a szemölcs kialakulását.
Iskoláskorú gyerekeknél az egyik leggyakoribb a szemölcsök előfordulása, és a vakargatás következtében könnyen továbbterjed a fertőzés a család többi tagjára is, akár a közösen használt törölköző által. Nem csak az uszodába járó gyermekeknél jellemző, hanem az atópiásoknál, rendkívül száraz bőrűeknél is gyakran előfordul.
Nemi szervi szemölcsök
A nemi szervek környékén is kialakulhat szemölcs. Leggyakrabb a fiataloknál jelentkezik, illetve azoknál, akik gyakran váltanak szexuális partnert, de bárkinek lehet, aki szexuális életet él. A HPV egyes típusai okozzák ezeket a szemölcsöket, de ezek nem azonosak azokkal a HPV fajtákkal, melyek a méhnyakrák kialakulásáért felelősek.
A fertőzés és a szemölcsök kialakulása között több hónap is eltelhet, ezért nehéz megállapítani, hogy kitől származik a fertőzés. A szemölcsöket el kell távolítani, a vírust viszont nem lehet olyan könnyen eltávolítani szervezetünkből, vannak, akik évekig is hordozzák. Óvszer használatával csökkenthető a fertőzés esélye, de az sem nyújt 100%-os védelmet, hiszen ahol nem védi a bőrfelszínt, ott nem tudja megakadályozni a továbbterjedést. Megelőzésként HPV védőoltással jelentősen csökkenthető a betegség kialakulásának esélye. A HPV-ről itt olvashatsz még: HPV - Humán Papilloma Vírus