Miért is lesz valaki bőrbeteg?
Sok oka van ennek. Előszőr is a BŐR a csatarendben, VÉDELEMBEN az első sorban van. Rajta keresztül történik minden. A bőrnek saját magának is megvannak az előőrsei, ezek a baktériumok gombák és vírusok tömege, egyszóval mikrobák. Minden bőrterületnek megvannak a maga katonái, mikrobái. Más a hajlatokban és más a nyílt terepen, karokon, törzsön lábszárakon stb.
Más fegyverzete is van, így pld. a sav és zsír burok. Ezekre nagyon kell vigyázni. Egy átlagos mosakodás ezeket szinte teljesen eltünteti, de 12 óra múlva újjáépül. Ha megfelelően mosakodunk, akkor a bőr nem sérül meg hosszabban és a külső környezeti tényezők nem tudnak bejutni a hámra, illetve annak sérülésekor mélyebb bőrterületre esetleg még mélyebb területre a vérkeringésbe.
Ha nincs előőrs - főleg a zsírköpeny hiányzik, mert olyan gyakran lemossuk azt - előbb utóbb kiürül a víz is a bőrből és kialakul a száraz bőr ekcéma. Ez az alap arra, hogy bármilyen antigén bejutva a bőrbe - legyen az virágpollen, gyógynövény por kivonat, testidegen mikróbák, amik a környezetünkben más embereken, állatokon, növényeken, vagy akár a földben, vízben, levegőben élnek - könnyebben okoznak betegségeket.
Emiatt kell vigyázni a gyermekkori ekcémáknál arra, mivel, hogyan, hányszor mosakodunk, mosdatjuk a gyermeket, mert ebben a korban nagyobb esélye van az allergiák kialakulásának.
Allergia kialakulásáról, megelőzéséről A bőr felépítése és működése rovatban olvashat részletesebben.
A másik oldal a GENETIKA, mely meghatározza, mennyire leszünk sérülékenyek. Illetve kódolva vannak a betegségek már megszületésünkkor. Például az atópiás ekcéma psoriasis, szeboreás alkatú embereknél lúgok hatására könnyebben sérül a hám. A lúg a zsíroldó anyag, melynek számos fajtája van. Biztos sokan érezték már, hogy bizonyos mosakodók után azonnal kiszárad a bőr. Ezek használatát mellőzni kell. Vannak olyan lúgok is melyektől csak hosszas használat után alakul ki a bőr szárazsága, berepedése, megtöretése. Ekkor megnyílik az út a betegségek kialakulása felé.
A genetika határozza meg, ki mennyire lesz pattanásos pubertás korban, vagy hajlamos lesz-e korpásodásra.
Nagyon fontos az életmód, mely befolyásolja, hogy adott örökölt gének közül melyik aktivizálódik, vagy melyik marad nyugalomban, mert nem provokáljuk.
EPIGENETIKA
Atópiás betegeknél ismert az atópiás menetelés, de úgy néz ki, csak azoknál alakul ki a másodlagos betegség, akiknél sokáig tart a bőr gyulladása. Ekkor átjárható a bőr és gyakrabban keletkeznek másodlagos betegségek, mint allergia, asztma.
Életmódunk befolyásolja azt is, hogy ha hízásra hajlamosak vagyunk – mert mondjuk szüleink is túlsúlyosak - mi is elhízunk-e, illetve kialakulnak-e a szüleink betegségei bennünk.
Régebben úgy vélték az öröklött állapotokat nem lehet elkerülni, és a genetika határozza meg életünk lefolyását 80 %-ban és csak 20% amit mi hozzátehetünk az életmódunkkal. Mai tudásunk alapján ez megfordult az epigenetika felfedezésével. Emiatt mindenkit a helyes életmód, helyes mosakodási szokások, fényvédelem, egészséges táplálkozás, megfelelő mennyiségű mozgásra és megfelelő folyadék ivására buzdítanék. Ezzel nemcsak testsúlyunkat, de jó közérzetünket, a betegségek elkerülését, vagy azok mielőbbi gyógyulását is elérjük, és nem utolsó sorban tovább élhetünk jobb életszínvonalon. Kihagytam egy fontos kelléket, hogy ezek teljesüljenek, és ez a mentális egészség. Agyunkat is állandó aktivitásban kell tartanunk, gondolatok, munka, megoldandó feladatok, rejtvények. Meg kell adni neki a megfelelő pihenést is, 8 óra pihentető alvás, meditáció, jóga, agykontroll. stb. Tudományos tény, hogy a jó gondolatok pozitívan befolyásolják az immunrendszerünket. Nem gyógyszerrel és vitaminokkal kell erősítenünk az immunrendszerünket, hanem a fenti életmóddal.